اعطای نمایندگی گروه صنعتی اروم ماشین صنعت پیمان گستر
ارومیه، شهرک صنعتی کریم آباد

اروم ماشین صنعت منتخب برگزیدگان پژوهش و فناوری آذربایجان غربی

اروم ماشین صنعت منتخب برگزیدگان پژوهش و فناوری آذربایجان غربی

برگزیدگان پژوهش و فناوری جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری آذربایجان غربی با حضور مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: مسئله پژوهش، تحقیق، علم و فناوری در دین اسلام از محورهای اسلام محسوب است و در جامعه این امر مهم مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی با بیان اینکه اساس دین اسلام تحقیق و تفکر و اندیشه است و دین ما را به تفکر و تدبر امر کرده است، افزود: در اصول و اساس دین تقلید جایز نیست. هر کس بخواهد متدین به اسلام باشد باید مبانی دین را با پژوهش و تفکر و تحقیق قبول کند، چرا که انسان در امر دین با تقلید سعادتمند نمی‌شود و خداوند این دین را قبول نمی‌کند.

امام جمعه ارومیه با بیان اینکه خداباوری باتفکر و تحقیق میسر است، گفت: خداند در آیات قرآن به پژوهش و تفکر امر می‌کند و اساس پژوهش تفکر و تعقل است.

وی ادامه داد: خداوند آیات الهی را برای تعقل فرستاده است و کسی که دارای تفکر و اندیشه باشد مقام و منزلتی والا در پیشگاه خداوند است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی، قلم و نوشتن را از نعمت‌های الهی دانست و گفت: افتخار دین اسلام این است، اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شده از جنس علم است. توان نوشتن به‌قدری ارزشمند است که خداوند بر آن سوگند یاد می‌کند. لذا ضروری است به این امر مهم توجه شود.

دکتر رضایی‌فر، مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم اظهار کرد: اگر بخواهیم معنای پژوهش و فناوری را با زبان صنعتی بیان کنیم به این صورت خواهد بود که امروزه باید به مفهوم تحقیق و توسعه بیشتر پرداخته شود و در یک جایگاه پژوهشی یک ساختار هدفمندی را برای تبیین دانش رقم بزنیم ولی زمانی که بخواهیم به نظام هدفمند با خروجی‌های مشخص وصل کنیم نیاز به ساختار تحقیق و توسعه در افکارمان شکل بگیرد.

برگزیدگان پژوهش و فناوری
برگزیدگان پژوهش و فناوری

مراسم کلنگ زنی فاز ۲ کارخانه شرکت اروم ماشین صنعت

وی افزود: باید نیاز جامعه براساس تحقیق سنجیده شده و به روش پژوهشی درصدد رفع آن‌ها برآمد و تحقیقات به‌عنوان شاخص جدی برای بلوغ بخش صنعتی و جامعه محسوب می‌شود و باید با برنامه‌ریزی‌هایی مشخص از جوانب مختلف به میزان قابل قبولی دست پیدا کنیم.

رضایی‌فر بیان کرد: نظام تحقیقاتی ما باید با تغییر و تحول به‌روزرسانی شود و نگاه ما از حالت ویترینی به این موضوع به نگاه مؤثر، شاخص و جدی تبدیل شود و پژوهش‌ها هدفمند و کاربردی‌سازی شوند تا بتوانیم نقش مؤثر در حل مشکلات و رفع نیازهای ملی و منطقه‌ای داشته و در عرصه بین‌المللی نیز مثمر به ثمر باشیم.

اصلی‌ترین معیارهای پیشرفت جوامع پژوهش است

ذوالفقاری، معاون توسعه، مدیریت و منابع انسانی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این مراسم اظهار کرد: رسیدن به توسعه پایدار را یک اصل مهم است و ایران کشور ثروتمندی که در همه عرصه‌ها افتخارآفرینی کرده ولی اگر امروز صنعت و اقتصاد، ما نتوانسته به جایگاه واقعی خود برسد نشان می‌دهد در حوزه پژوهش و تحقیق نتوانستیم آنچه که لازم بوده، انجام دهیم.

وی افزود: هفته پژوهش فرصت و تلنگری برای انجام تصمیمات علمی محسوب می‌شود و با وجود مشکلات منابع و اعتبارات در شرایط تحریم‌های ظالمانه، باید تصمیمات در همه حوزه‌ها شالوده علمی داشته باشد و در رقابت‌های سخت علمی در عرصه فراملی، جایگاه بالایی کسب کنیم و به رسالت خود عمل کنیم.

ذوالفقاری بیان کرد: انتظار می‌رود با وجود ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی در استان که مرجع هستند، بتوانیم از ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم و منشأ تحولات برای کشور باشیم و در افق برنامه هفتم به پژوهش اهمیت داده شده که یکی از اصلی‌ترین معیارهای پیشرفت جوامع و گام نخست در توسعه هر کشور پژوهش و فعالیت‌هایی است که باید مورد توجه دانشگاه و اساتید قرار گیرد.

اروم ماشین صنعت منتخب دهمین اجلاس سراسری رضایتمندی مشتری

در پایان این مراسم از 19 پژوهشگر برگزیده، 5 فناور برتر، 17 پژوهشگر پراستناد یک درصد، 11 دانشجو پژوهشگر برتر، 5 شرکت فناور برتر و نهایتا 3 واحد تولیدی صنعتی برگزیده استان  با اهدای لوح از سوی استاندار آذربایجان غربی و هدایایی تجلیل شد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .