اعطای نمایندگی گروه صنعتی اروم ماشین صنعت پیمان گستر
ارومیه، شهرک صنعتی کریم آباد

کاربرد، ویژگی و مشخصات کلی انواع دستگاه سرند Screen

کاربرد، ویژگی و مشخصات کلی انواع دستگاه سرند Screen

دستگاه سرند Screen در کارخانه ها برای اینکه یک محصول یکدست و با اندازه های یکسان به وجود آید چه می کنند؟ برای یکدست بودن اندازه ها از الک صنعتی یا سرند استفاده می شود. سرند در فرهنگ فارسی یعنی یک غربال سیمی است که برای بیختن خاک و شن و غیره از آن استفاده می شود.

در واقع از الک صنعتی برای جداسازی دانه ها و ذرات بزرگ از کوچک استفاده میشود. و بسته به نیاز می تواند از چندین طبقه ایجاد شود. به عنوان مثال برای جدا کردن شن و ماسه از دانه های درشت از سرند خاک استفاده می شود.

 

دستگاه سرند Screen

سرند Screen نام نوعی غربال سیمی است که برای بیختن خاک و شن به کار می‌رود (بیختن خاک و شن یا چیز دیگر با سرند). در اصل سرند یعنی خاکبیز، غربال، غربیل و این مخالف الک کردن است. دستگاه سرند، دستگاه غربالی است که بدان جو و امثال آن بیزند(غربال سیمی درشت چشمه برای بیختن خاک و غله.) و این نوعی از غربیل است که چشمه های آن گشاده بود و بیشتر با وی خاک بیزند.از دستگاه سرند در خطوط مختلف تولیدی استفاده می گردد. از سرند به جهت جداسازی تمامی مواد زائد و ضایعات نا خواسته و همچنین ناخالصی ها ی موجود در مواد اولیه استفاده می گردد.

این دستگاه در واقع ، عملیات الک مربوط به تسویه مواد اولیه اولیه جداسازی مواد را در سایزهای مختلف انجام می دهد. سرند در ابعاد ، انواع و حجم های مختلف با تناژ خروجی متنوع قابل تولید می باشد.سیستم سرند میتواند مختص استفاده در خطوط تولیدی خود از جمله خطوط فرآوری مغز تخمه و خشکبار بوده که از آلیاژهای بسیار با کیفیت از جمله استنلس استیل باشد. سیستم داخلی دستگاه ، متشکل از توری های مختلف در یک تا چهار طبقه می باشد و بسته به نوع کارکرد خطوط تولیدی متفاوت می باشد.

سرند دستگاهی برای غربال مواد مخلوط با اندازه های مختلف می‌باشد ، سرند وسیله ای قدیمی می‌باشد که با پیشرفت تکنولوژی آن هم دچار تغییراتی شده است که استفاده از آن را ساده تر کرده و همچنین کیفیت کار آن به شدت بهبود یافته است.

 

دستگاه سرند Screen
دستگاه سرند Screen

 

مشخصات فنی سرند Screen

الکهای صنعتی در طول و عرض و طبقات مختلف و با میزان لرزش های متفاوت ساخته می شوند. برای بهتر شدن قدرت تفکیک، سطح دستگاه را کمی شیب دار می سازند. سرندها قابلیت جداسازی از چند میکرون تا چند سانتی متر را دارند. می توان با افزایش توری و تعداد طبقات آن ها را تغییر داد. نیروی محرک یک دستگاه سرند از یک موتور الکتریکی تغذیه می کند که بوسیله گاردان به محور دستگاه وصل می شود. و قسمت ارتعاشی نیز از چند محور لنگ و وزنه های تنظیم شونده ساخته شده است.

 

در گذشته برای غربال خاک و کلوخ و همچنین غلات از الک های سیمی استفاده میکردند ، به این ترتیب که دو نفر الک هایی با سوراخ های متفاوت را بالای هم نگه میداشتند و فردی مواد مورد نظر را از بالا به پایین میریخت ، در این حالت الک بالایی که سوراخ های بزرگی داشت فقط قطعات بزرگ را نگه میداشت و الکی دوم خرده های نسبتا کوچکتر را نگه میداشت. با این روش به نوعی دانه بندی صورت میگرفت ، هر چه تعداد الک ها با سوراخ های متفاوت بیشتر میشد ، دانه بندی متنوع تر میشد.

 

دستگاه سرند برقی

سرند های امروزی با موتور الکتریکی و بدنه فلزی ساخته می‌شوند ، این سرند ها متناسب با کاری که انتظار داریم طراحی میشوند ، به عنوان مثال تعداد طبقات و قدرت موتور باید متناسب با حجم و نوع کار طراحی شود .

سرند های موجود در بازار معمولا از نظر شکل هندسی استوانه ای و یا صفحه ای هستند.

 

طراحی و ساخت کوره آهک و کاربرد آن در صنعت قند و شکر

 

سرند گریزلی

سرند گریزلی برای تفکیک مواد درشت تر استفاده می‌شود که از شبکه‌هایی با سطح مقاطع ذوزنقه‌ای شکل با قاعده بزرگتر در قسمت بالا و از جنس فولاد ضد سایش می‌باشد. فواصل این مقاطع ذوزنقه ای شکل قابل تنظیم بوده و معمولا این مدل دستگاه سرند قبل از سنگ شکن فکی جهت بالا بردن ظرفیت خردایش سنگ شکن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دستگاه سرند Screen
دستگاه سرند Screen

 

دستگاه سرند شاتونی

طرز کار سرند شاتونی که رفت و برگشتی(Reciprocating Screen) نیز نامیده می‌شود خیلی به الک دستی شبیه می‌باشد، به این صورت که با حرکت رفت و برگشتی، مواد زائد را از مواد اولیه جداسازی می‌کند. در توری سرند شاتونی به صورت پشت سر هم نصب می‌‌گردد در نتیجه برحسب تعداد نمره به طول دستگاه افزوده می‌شود. سرند شاتونی دارای یک شیب منطقی است.حرکت رفت و برگشتی و شیب باعث می‌شود مواد به سمت جلو برده شده و در هر مرحله مواد تفکیک شده و بوسیله توری سرند در زیر آن ذخیره ‌گردد.

 

نحوه عملکرد دستگاه بالمیل و انواع آن + مزایا و معایب

 

خصوصیات و مزایای دستگاه سرند شاتونی

خروجی‌های سرند شاتونی در زیر آن و جدا از هم می‌باشند. با نصب در ارتفاع، تولیدات‌ آن همان مواد یا در معادن که (سنگ دانه‌) می‌باشد، در زیر ‌آن ذخیره شده و احتیاج به تعداد بالایی نوار نقاله جهت انتقال مواد تولید شده را ندارد. می‌توان آنرا بر روی سیلو قرارداد تا هم بار در آنها ذخیره شود و هم از گرد و غبار حاصل از ریزش کاسته شود. این امر تا ۸۵ درصد از غبار را کاهش می‌دهد.

خروجی هر سیلو را می‌توان به کیسه‌پرکن مجهز نمود و یا بوسیله نوار نقاله سیار مستقیم در ماشین بار گیری کرد.

  • تفکیک کردن یکدست سنگ‌دانه‌ها
  • تعمیر و تعویض قطعات، کم هزینه و سریع
  • تولیدی حداکثر به میزان ۲۰۰ تن در یک شیفت کاری
  • بهترین گزینه برای کارخانه‌های کوچک و متوسط

جداسازی و شست و شوی فرآوری مواد معدنی با ماسه شوی

 

دستگاه سرند ارتعاشی (ویبره ای)

دستگاه سرند ارتعاشی نوعی دیگر دستگاه نام برده می‌باشد، این نوع از سرند از یک یا دو محور لنگر و وزنه‌های قابل تنظیم نصب شده و بر روی بلبرینگ‌های بسیار قوی دربرابر رطوبت و گرد و غبار ساخته شده‌است که ارتعاشات دایره‌ای شکل بدنه را به فنرهای مارپیچ مخصوصی منتقل می‌نماید، بدنه اصلی از فولاد مستحکم ساخته شده و قابلیت خوبی را برای نصب توری ایجاد کرده است که برای افزایش درصد تفکیک در دانه بندی مصالح، این نوع از سرند با شیب مناسب و متفاوت ساخته شده است.

دستگاه سرند ۴ طبقه ۶*۲: سرند ارتعاشی با ورق بدنه ۱۲ میل طبقات با لوله مانیسمان قطر ۹ سانتی متر و نبشی ۱۰ ساخته شده قطر شافت ۱۴۰۰ از نوع فولاد MO40 بلبرینگ ۲۲۳۲۶ طرح واسکازینی رمانی و الکتروموتور ۳۰ می‌باشد سرند ساخته شده در نوین ماسه ساز از با الگو تعریف شده طراحی و ساخته می‌شود.

ویژگی دستگاه سرند ارتعاشی (ویبره ای)

ساختمان آهنی سرند ویبره ای دستگاه را از مقاومت بالای بدنه برخورد می‌کند، ورق‌های سرند بدون درز جوش از چدن قابل تعویض جهت تنظیم دامنه ارتعاش شفت تولید می‌شود.  فولاد آلیاژی سیستم کامل روانکاری و استفاده از وسایل آب بندی استفاده از رولبرینگ های دوبل بشکه ای برای حرکت دورانی نصب و تعویض سریع و آسان توری سرند با استفاده از کرپی طبقات ساخته شده از لوله مانیسمان برای کاهش بار و جلوگیری از شکست طبقات دستگاه

 

مشخصات و بررسی سرند ارتعاشی Vibrating Screen

 

 

دستگاه سرند Screen
دستگاه سرند Screen

 

کاربرد انواع سرندهای صنعتی

کاربرد سرند ها در کارخانه های فرآوری، کانه آرایی و صنایع معدنی در بخش های مختلف جهت جلوگیری از ورود قطعات کوچک تر از گلوگاه سنگ شکن به منظور جلوگیری کردن از اتلاف انرژی و بالا بردن بازدهی و مقدار ظرفیت سنگ شکن استفاده می شود. از دیگر کاربردهای سرند جهت جلوگیری از ورود بخش های دانه درشت مواد معدنی از یک مرحله خردایش به مرحله دیگر، تهیه نمودن محصول نهایی با دانه بندی معین می توان نام برد. مهم ترین زمینه هایی که در آن از سرندهای صنعتی استفاده می شود موارد زیر هستند:

  • دستگاه سرند حبوبات: در کارخانه های مواد خوراکی و بسته بندی مانند حبوبات، تخمه، بادام زمینی و … به جهت یک دست کردن محصولات تولیدی کارخانه از این دستگاه استفاده می کنند.
  • دستگاه سرند خاک / ماسه: صنایع معدنی یکی از حوزه های دیگر هستند که این دستگاه ها در آن بسیار کاربرد دارند و از این سرند ها به منظور جداسازی و تفکیک شن و ماسه و سنگ ریزه استفاده می کنند
  • دستگاه سرند در صنعت کاغذ سازی: در کارخانجات کاغذ و کارتن سازی نیز از این دستگاه ها برای تفکیک چسب و نایلون از خمیر کاغذ استفاده می کنند.

انواع سرند:

دستگاه سرند دوطبقه ۲*۶

دستگاه سرند سه طبقه ۲*۶

دستگاه سرند ساخته شده در اروم ماشین صنعت پیمان گستر سرند ۵ˣ۱.۵ دو طبقه، ۵ˣ۱.۵ سه طبقه، ۶ˣ۱.۵ دو طبقه، ۶ˣ۲ سه طبقه، ۶ˣ۲ چهار طبقه در انواع تسمه ای و گاردونی با یاتاقان گریسی و طرح واسکازین خور، می‌باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09144338684 در تماس باشید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .