اعطای نمایندگی گروه صنعتی اروم ماشین صنعت پیمان گستر
ارومیه، شهرک صنعتی کریم آباد

بررسی روتاری وکیوم دیسک فیلتر Rotary vacuum disc filter

بررسی روتاری وکیوم دیسک فیلتر Rotary vacuum disc filter

وکیوم دیسک فیلتر دستگاه هایی هستند که کاربردهای متنوعی در صنایع شیمیایی­ یا غذایی و دارویی پیدا کرده‌اند. در فیلتراسیون، ذرات معلق جامد از محلول یا پالپ جدا می‌شوند. در واقع، فرآیند جدایش جامدات از مایع توسط یک واسطه متخلخل را عمل فیلتراسیون می‌نامند. فيلتر از سطح متخلخلي كه منافذ آن براي عبور مايع مناسب هستند ولي از عبور دانه‌هاي جامد جلوگيري مي‌كنند، تشكيل شده است. با اروم ماشین صنعت پیمان گستر همراه باشید.

عبور مايع از سطح فيلتر در اثر ايجاد اختلاف فشار در دوطرف آن انجام مي‌شود، اين اختلاف فشار ممكن است در اثر نيروهاي ثقلي، فشاري، خلأ يا گريز از مركز باشد. در تمام فيلترهاي خلأ، فضاي مناسبي كه به يك سيستم خلأ وصل مي‌شود، وجود دارد. با كاهش فشار درون آن و پوشش اين فضا توسط پارچه فيلتر، عمل فيلتراسيون انجام مي‌شود. فيلترهاي خلأ، خود در دو نوع ناپيوسته مانند فيلتر خلأ صفحه‌اي و پيوسته مانند فيلتر خلأ استوانه‌اي (گردان)، فيلتر خلأ ديسكي و فيلتر نواري مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

فیلترهای روتاری دیسک خلاء، همچنین به عنوان فیلترهای دیسک بخش – یا ماشین‌های دیسک فیلتر Saveall در کارخانه‌های کاغذسازی شناخته می‌شوند – ناحیه فیلتراسیون عالی را در کوچک‌ترین ردپا ایجاد می‌کنند. چندین دیسک در مقابل یکدیگر قرار دارند که به یک بشکه مرکزی متصل شده و از میان دوغاب، هوای آزاد و ناحیه تخلیه می‌چرخند.

هر دیسک از بخش هایی تشکیل شده است که به شکل یک تکه پیتزا است. هر بخش یا شیاردار است یا از صفحه پانچ ساخته شده است تا مایع از یک کیسه پارچه ای عبور کند، به بخش و از بشکه مرکزی خارج شود. دو طرف هر دیسک فیلتر دوغاب به طور همزمان.

مانند فیلتر درام خلاء روتاری، یک فیلتر خلاء دیسکی دوغاب را از مخزن زیر لوله مرکزی فیلتر می کشد. یک کیک جامد در هر دو طرف سطح دیسک در حالی که زیر آب است تشکیل می شود. همانطور که دیسک از مخزن دوغاب می چرخد، بخش به کشیدن خلاء ادامه می دهد و اجازه می دهد کیک خشک شود.

 

وکیوم دیسک فیلتر
وکیوم دیسک فیلتر

 

انواع مختلف تجهیزات فیلتراسیون تحت خلا:

درام فیلترها : تا ۱۰۰ متر مربع
دیسک فیلترها تا ۴۰۰ متر مربع
وکیوم طبقه نواری تا ۱۲۰ متر مربع

 

بگ فیلتر چیست و کاربرد آن در صنعت و معدن

فواید وکیوم فیلتر ها:

بصورت پیوسته کار می‌کنند.
با توجه به شستشو از نوع جریان مخالف شستشوی بسیار خوبی از کیک صورت می­گیرد.
فیلتریت نسبتا شفافی دارد.
در طول فرآیند کیک حاصل از فیلتراسیون جهت کنترل کیفیت در دسترس می‌باشد.
دارای قابلیت کنترل فرایندی بالایی می‌باشد.
قابلیت ساخت با انواع متنوعی از مواد را دارند.
روتاری وکیوم دیسک فیلتر(Rotary vacuum disc filter)

 

وکیوم دیسک فیلتر
وکیوم دیسک فیلتر

 

وکیوم دیسک فیلتر

يكي از انواع فيلتر هاي خلاء، فيلترديسكي مي باشد كه اساس عملكرد آن طبق قرارگيري ديسك‌هاي متعدد در داخل محفظه چرخان است. ديسك‌ها از كنار هم قرارگرفتن چند پدال تشكيل مي‌شود . در اين گونه فيلترها عملكرد فيلتراسيون با حجم بسيار بالا و در يك فضاي كم و فشرده انجام مي پذيرد. فیلتر دیسکی شامل؛ صفحات سرامیکی یا پارچه ای، شاسی اصلی، همزن، سیستم خلاء، سیستم تمیز کننده و کنترل‌کننده می باشد. فیلتر دیسکی سرامیکی خلاء یک دستگاه کاملا اتوماتیک می باشد با سوراخ های در حد میکرومتر که می تواند با مکش خلاء ذرات جامد را از مایع جدا کند .

فیلتر دیسکی مشابه فیلتر درام عمل می کند. قطاع هایی که با پارچه پوشش داده شده‌اند، وارد دوغاب شده و با برقراری وکیوم، کیک بر روی سطح آن تشکیل می گردد. با چرخش فیلتر و خروج قطاع از دوغاب، عبور هوا باعث خشک شدن کیک می‌شود. نهایتاً جت معکوس هوا باعث جدایش کیک شده و مجدداً قطاع تمیز به درون دوغاب وارد می‌گردد.

در وکیوم فیلترها بر عکس فیلتر‌های فشاری نیروی محرکه فیلتراسیون توسط پمپ خلاء و ایجاد مکش از محل خروج فیلتریت صورت می‌پذیرد. در عمل وقتی که نسبت ذرات ریز در دوغآب ورودی کم باشد یک تجهیز وکیوم فیلتر میتواند کیکی با رطوبت معادل فیلترهای فشاری بدهد و با توجه به رطوبت کیک یکسان چون وکیوم فیلتر ها اغلب به صورت پیوسته و سیستم تخلیه کیک و شستشو پارچه فیلتر به صورت اتومات کار می‌کنند انتخاب آنها نسبت به فیلتر های فشاری در میزان کیک بالا اهمیت دارد.

 

صفر تا صد توضیحات و مشخصات کوره های دوار Rotary kiln

 

در حالی که مخزن دوغاب در یک طرف پایه فیلتر قرار دارد، لوله های تخلیه در طرف دیگر پایه قرار می گیرند و مواد جامد خشک را قبل از ورود مجدد بخش به دوغاب در این فرآیند فیلتراسیون مداوم می گیرند. برای تخلیه، اکثر فیلترهای خلاء دیسکی از یک انفجار کم فشار هوا برای باد کردن کیسه پارچه ای بخش استفاده می کنند و با تیغه های خراش دهنده در دو طرف هر دیسک تماس برقرار می کنند.

فیلترهای خلاء دیسکی ایده آل هستند اگر دوغاب دارای محتوای مایع بالایی باشد و کیک جامد به راحتی تخلیه شود.

 

 

انواع وکیوم دیسک فیلتر

وکیوم فیلترها در انواع مختلف وجود دارند که هم می‌توانند به صورت پیوسته و هم به صورت ناپیوسته طراحی شوند. دو نوع مرسوم نوع ناپیوسته (batch)، وکیوم لیف فیلتر (vacuum leaf filter) و وکیوم ناچ فیلترها (vacuum nutsche filter)  هستند که هر دو قیمت پایینی دارند و بسیار کار آمد هستند. این فیلترها معمولا در سیستم‌‎های فرآیندی که به صورت ناپیوسته طراحی شده‌اند، بسیار کارآمد می‌باشند.

 

نحوه عملکرد دستگاه بالمیل و انواع آن + مزایا و معایب

 

با توجه به قابلیت کیک‌گیری بالا در وکیوم فیلترهای پیوسته و همچنین تخلیه کیک و شستشوی پارچه در این فیلتر‌ها، فیلترهای وکیوم پیوسته به صورت گسترده در صنعت جایگاه خود را پیدا کرده‌اند و با توجه به اهمیت ظرفیت کیک‌گیری بالا یا سطح فیلتراسیون سطح بالا طراحی‌های متنوع از جمله وکیوم بلت فیلتر، وکیوم درام فیلتر، وکیوم دیسک فیلتر و… طراحی شده اند که از مهمترین کاربری آنها می­توان به فرآیند تولید گلوتن، نشاسته، صنایع معدنی (خروجی کنسانتره و باطله در فلوتاسیون و فرآیند لیچینگ)، صنایع دارویی جهت آنتی بیوتیک‌سازی و … اشاره کرد.

 

منبع: https://www.micronicsinc.com

 

جهت استعلام قیمت و مشاوره رایگان تخصصی دستگاه وکیوم دیسک فیلتر با شماره تلفن ۰۹۱۴۴۳۳۸۶۸۴ یا 09144847750 در تماس باشید. اروم ماشین صنعت پیمان گستر

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .