اعطای نمایندگی گروه صنعتی اروم ماشین صنعت پیمان گستر
ارومیه، شهرک صنعتی کریم آباد

مزایا، معایب و بخش های اصلی کوره های دوار Rotary Kiln

مزایا، معایب و بخش های اصلی کوره های دوار Rotary Kiln

بخش های اصلی کوره های دوار یکی از عوامل مهم در انتخاب کوره های دوار می باشد، شما عزیزان در مقاله قبلی اروم ماشین صنعت پیمان گستر صفر تا صد توضیحات کوره های دوار مشاهده کردید. در این مقاله نیز بر ادامه مقاله قبلی میپردازیم با توجه به این که مزایا، معایب و بخش های اصلی کوره های دوار Rotary Kiln توضیح خواهیم داد، پس با اروم ماشین صنعت پیمان گستر همراه باشید.

 

مزایای کوره دوار:

 • تولید اسید فسفریک با کوره دوار دارای مزایای مصرف انرژی کم، برق کمتر، عدم وجود اسید سولفوریک و استفاده از سنگ فسفات کم عیار می باشد.
 • کوره دوار بخش اصلی فرایند تولید صنایع گچ، سیمان و آهک می باشد.
 • از نظر حفاظت از محیط زیست، کشورهای پیشرفته جهان بیش از 20 سال است که از کوره های دوار برای سوزاندن زباله ها و به خصوص زباله های خطرناک استفاده می کنند.
 • کوره دوار با عملکرد مداوم و اپراتوری آسان، بهترین انتخاب برای روش انجام فرایند از میان روش های مختلف ممکن می باشد.

 بخش های اصلی کوره دوار:

 • سرکوره: قسمت تخلیه کوره دوار که قطر آن بزرگتر از قطر کوره دوار است و توسط سیل بند های فولادی ضد زنگ و بدنه کوره بسته می شود تا از ورود هوای اضافی از مابین کوره و سرکوره جلوگیری گردد.
 • بدنه کوره: بدنه اصلی کوره دوار یک محفظه استوانه ای است که متناسب با ظرفیت و کاربرد کوره، معمولاً به طول 30 تا 160 متر ساخته می شود. بدنه کوره متشکل از چند قسمت نورد شده می باشد که عموما به دو روش معمولی و اسپیرال به هم جوش داده می شود.

 

بخش های اصلی کوره های دوار
بخش های اصلی کوره های دوار

 

قسمت داخلی بدنه در کوره های خشک کن دارای پره های مارپیچی جهت هدایت مواد می باشد. بدنه کوره در کوره های فراوری مواد و در خشک کن ها در صورت دمای کاری بالای خشک کن دارای آجرچینی می باشد. آجرهای مصرفی در قسمت های مختلف کوره باید دارای مقاومت فیزیکی و شیمیایی لازم جهت منطقه مشخص باشند.

 

 • انتهای کوره: بخش مهم کوره دوار است که تغذیه کوره از این قسمت انجام می‌گیرد.
 • کولر: بعد از پخت، مواد وارد کولر می شوند. کولر دمای مواد داغ خروجی را کاهش می دهد. کولر همانند کوره یک محفظه استوانه ای است که دارای اجزای کوره غیر از مشعل و آجر چینی بوده و دارای قطر و طول کوچکتر از کوره می باشد.
 • پیش گرم کن: مشابه کوره دوار است اما با ابعادی کوچکتر که قبل از کوره دوار قرار گرفته است. پیش گرمکن دمای مواد را قبل از ورود به کوره توسط گرمای گازهای خروجی از کوره افزایش می دهد. موجب افزایش راندمان کوره و تولید محصول می شود. پیش گرم کن غیر از مشعل می باشد و همچنین به علت دمای پایین معمولا فاقد آجرچینی می باشد.

 

نحوه طراحی و ساخت کوره دوار آهک Lime Rotary Kiln

 

تجهیزات اصلی کوره:

 

مشعل:

برای تامین انرژی حرارتی مورد نیاز فرآیند در کوره دوار از مشعل استفاده می شود که بنا به نیاز فرآیند، از ظرفیت ها و تعداد متفاوت مشعل در کوره و خشک کن استفاده می گردد.

 

رینگ:

 رینگ ها وظیفه انتقال بار کوره را به تکیه گاه های غلتکی دارند. مونتاژ دقیق و کیفیت تولید این پارت نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح و افزایش طول عمر سیستم دارد. جنس رینگ ها بنا به سفارش مشتری و شرایط طراحی از جنس فولاد های آلیاژی Mo40، Ck45 و روش تولید انعطاف پذیر به صورت فورجینگ، نورد اسپیلت و یا ریخته گری می باشد.

 

تکیه گاه های غلتکی:

تکیه گاه های غلتکی متشکل از دو غلتک، شفت، یاتاقان ها و تراست رولر می باشد که بر روی شاسی مونتاژ می شوند و بار کوره را به همراه محتویات داخل کوره متحمل می شوند. جهت عملکرد صحیح کوره و افزایش طول عمر رینگ و غلتک ها، موقعیت قرارگیری غلتک ها و رینگ باید به صورت دقیق و مناسب تنظیم گردند. جنس غلتک ها و شفت ها بسته به سفارش مشتری و شرایط طراحی از جنس فولاد های آلیاژی Mo40، Ck45 و روش تولید انعطاف پذیر به صورت فورجینگ، نورد اسپیلت و یا ریخته گری می باشد.

 

بخش های اصلی کوره های دوار
بخش های اصلی کوره های دوار

 

اطلاعاتی در مورد کوره دوار و نحوه عملکرد آن

 

محفظه احتراق:

محفظه ای است دارای آجرچینی که احتراق درون آن صورت می گیرد. هوای داغ ناشی از احتراق محفظه توسط FD Fan به داخل کوره هدایت می شود.

 

چرخ دنده و پینیون:

نیروی محرکه تولید شده توسط الکتروموتور از طریق مجموعه چرخدنده و پینیون به کوره انتقال می یابد و موجب دوران کوره یا خشک کن می گردد.

 

الکتروموتور گیربکس دار:

توان مورد نیاز بار کوره و بار اصطکاکی یاتاقان ها و غلتک ها و رینگ ها توسط الکتروموتور گیربکس دار تامین می شود. توان و دور الکتروموتور بر اساس بار کوره و بار مواد بستر و بار اصطکاکی یاتاقان ها و غلتک ها و رینگ ها تعیین می شود.

 

سیل بندی:

سیل بندی کوره از ورود هوای ناخواسته به داخل کوره و خروج هوای داخل کوره به محیط بیرونی جلوگیری می کند. ورود و خروج هوای ناخواسته موجب ایجاد اختلال در فرآیند می شود و از این جهت نقش مهمی در عملکرد کوره دارا می باشد.

 

 

تجهیزات جانبی خط

 • اتوماسیون صنعتی (PLC، HMI، میکرو کنترل)

واحد کنترل انعطاف پذیر با قابلیت دسترسی و تغییر آسان به منظور تحت کنترل بودن پارامترها و مجموعه سیستم استفاده می شود.

 • مجموعه غبارگیر(سیکلون ها و بگ فیلتر)

جداسازی گرد و غبار موجود در هوای خروجی از کوره از طریق سیستم غبار که شامل مجموعه سیکلون ها و بگ فیلتر می باشد انجام می پذیرد که با توجه به دبی هوای خروجی از کوره و سایز و نوع غبارهای موجود در جریان هوا دارای اندازه های متفاوت می باشد.

 

کوره دوار (Rotary Kiln) چیست؟ از طراحی و ساخت تا تولید انبوه

 

 • فن دمنده (FD Fan):

تامین هوای احتراق و هدایت هوای داغ ناشی از احتراق توسط فن دمنده تامین می گردد. ظرفیت فن بنا به ظرفیت کوره و نوع فرآیند متغیر می باشد.

 

 • فن مکنده (ID Fan):

ایجاد جریان هوای داخل کوره و هدایت گازهای خروجی از کوره به استک از طریق فن مکنده القایی تامین می گردد.

 

 • اگزاست:

گازهای خروجی از کوره یا در صورت وجود پیشگرمکن پس از عبور از بگ فیلتر و سیکلون از طریق اگزاست به محیط آزاد می گردند.

 

مشاوره تخصصی ساخت کوره دوار

برای مشاوره تخصصی و ثبت سفارش کوره دوار با واحد بازرگانی اروم ماشین صنعت پیمان گستر در ارتباط باشید.

ثبت سفارش: درخواست سفارش

شماره تماس: ۰۹۱۴۴۳۳۸۶۸۴

ایمیل: info@orummachine.com

آدرس کارخانه فاز ۱: ارومیه، ۳ کیلومتر جاده سلماس، جنب هلال احمر

آدرس کارخانه فاز ۲: ارومیه، ۳۰ کیلومتر جاده سلماس، شهرک صنعتی کریم آباد

نوشته های مرتبط
2 دیدگاه
رضا علیاری

مزایا و معایب کوره های دوار خوب بود و میتوان گفت مزایای کوره های دوار بیشتر از معایب آن است

خیلی ممنون از دیدگاه شما

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .