اعطای نمایندگی گروه صنعتی اروم ماشین صنعت پیمان گستر
ارومیه، شهرک صنعتی کریم آباد

کوره پخت آهک و بررسی فرآیند تولید آهک

کوره پخت آهک و بررسی فرآیند تولید آهک

کوره ی پخت آهک lime kiln یک نوع کوره برای پخت یا همان کلسینه کردن سنگ آهک خام می باشد. محصول این کوره، آهک خالص یا زنده است و واکنش این تغییر شیمیایی به شرح زیر می باشد:

CaCO۳ + heat  CaO + CO۲

این کوره ها قادر به تولید دمایی در حدود هزار درجه سانتی گراد هستند و در نتیجه تولید این حرارت،گاز کربن دی اکسید از سنگ آهک جدا می شود. روش کار کردن کوره و حرارت دادن به این صورت است که در کوره یک لایه زغال سنگ و یک لایه  سنگ آهک قرار میدهند سپس با حرارت دادن به کوره زغال سنگ شروع به سوختن میکند و حرارت زیادی را به سنگ آهک وارد میکند در حین سوختن زغال سنگ و حرارت دیدن سنگ آهک کربن دی اکسید از بالای کوره خارج میشود و و آهک زنده ته کوره باقی می ماند.

به طور کلی دو نوع وجود دارد که عبارت از کوره های سنتی و صنعتی هستند.

 

بررسی فرآیند تولید آهک

      ابتدا سنگ آهک از معدن به کارخانه انتقال می یابد. سپس به ابتدای خط تولید که یک فیدر می باشد منتقل می شود. سنگ معدن توسط سنگ شکن خرد شده و دانه بندی مناسب به دست می آید. این دانه بندی متناسب با نوع کوره و روش پخت تعیین می گردد. سنگ آهک خرد شده توسط یک نوار نقاله به یک سرند منتقل می شود. در این مرحله دانه های ریز آهک که کمتر از میزان مورد نیاز هستند جدا شده و در مکان مشخصی ذخیره می شوند. این دانه های ریز و پودری به عنوان پودر سنگ آهک از محصولات فرعی کارخانه هستند.

در شکل زیر نمونه‌ای از یک کوره استوانه‌ای را مشاهده میکنید.

 

کوره پخت آهک

 

 

کاربرد كوره دوار (Rotary Kiln) در صنعت + توضیحات

 

مواد با دانه بندی مورد نیاز با استفاده از نوار نقاله و از محفظه ی ورودی به کوره منتقل می شود. سنگ در داخل کوره تحت دمای 900 تا 1200 درجه ی سانتی گراد متناسب با نوع کوره و نوع سنگ به آهک زنده یا اکتیو طی واکنش شیمیایی مذکور تبدیل می شود. از هر 100 گرم سنگ آهک 56 گرم آهک زنده و 44 گرم گاز کربن دی اکسید به دست می آید.

 

اطلاعاتی در مورد کوره دوار و نحوه عملکرد آن

 

شرکت اروم ماشین صنعت پیمان گستر آماده هر گونه همکاری جهت طراحی، ساخت، اورهال و نصب انواع کوره دوار می باشد. کارشناسان ما منتظر تماس شما هستند!

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .